18.04.2023
Тема уроку "Кулінарна характеристика страв с сиру в натуральному, відвареному, смаженому і запеченому вигляді"
Із сиру можна приготувати близько 120 різних холодних і гарячих страв, причому більшість із них лікувальні, дієтичні і придатні для дитячого харчування.
Сир вживається не тільки в натуральному вигляді і в сполученні зі сметаною, вершками, молоком, кефіром, а також з такими продуктами як цукор, варення, овочі, ягоди і фрукти. Його використовують для приготування смачних і поживних страв.
Сир перед використанням необхідно оглянути, щоб у ньому випадково не виявився папір, сміття і т. п. Потім (за винятком сиру, що подається в натуральному вигляді), якщо сир занадто вологий, його потрібно покласти в тканину, відтиснути під пресом. Щоб додати сирним стравам еластичної однорідну консистенцію, сир пропускають через протирочну машину, м'ясорубку; невелику кількість сиру протирають через сито.
При виготовленні холодних і гарячих страв у сир для поліпшення смаку й аромату додають ванілін, попередньо розчинений у гарячій воді для кращого розподілу в масі, цедру лимона або апельсина, цукати, кмин, шоколад, какао, сіль, а для зв'язки — свіжі яйця, іноді борошно.
Для підвищення поживності й надання більш ніжної консистенції додають вершки, масло, сметану.
Пудинги готують із сиру з додаванням збитих білків, цукру, борошна, масла, родзинок, горіхів, ваніліну й т. п. їх можна готувати на пару.
Запіканки готують, зазвичай, як пудинги, але з меншою кількістю цукру, що присмачують речовин, і без збитих білків і фруктів. Вареники готують із солодким сиром у вигляді пельменів або кльоцок. Млинчики готують із солодким сиром і сиром без цукру. Більш ніжна сирна маса — у сирниках, у варениках, у тісті і млинчиках і більш щільніша— в'язка— в сирниках, варениках ледачих, запіканках, пудингах.
.jpg)
З сиру і сирної маси готують холодні і гарячі страви. До перших відносяться сирна маса з різними наповнювачами (ізюм, горіхи, какао-порошок та ін), з додаванням смакових і ароматичних речовин (ванілін, кмин та ін), сир з молоком, сметаною, цукром, крем сирковий, а до других - вареники, сирники, запіканки, пудинги. Жирний сир (18% жиру, 65% вологи) і напівжирний (9% жиру, 73% вологи) доцільно подавати в натуральному вигляді. У цьому випадку його не протирають. Для подачі в натуральному вигляді слід використовувати сир тільки з пастеризованого молока. Напівжирний і нежирний (80% вологи) сир рекомендується використовувати для приготування гарячих страв. Для приготування гарячих страв сир протирають через сито, при цьому втрати становлять 1-2%
Другі гарячі страви готують відварними (вареники ледачі, пудинг, варений на пару), смаженими (сирники, сирні батончики) і запеченими (пудинги, запіканки). Сирники готують з цукром чи без нього, а також з додаванням різних овочів (картопля, морква), спецій (кмин). Пудинги відрізняються від запіканок великим числом компонентів (ванілін, родзинки, цукати), а також більш ніжною консистенцією, так як в них входять збиті білки. При приготуванні страв на 1 кг сиру кладуть 10 г кухонної солі. Відпускають сирну масу порціями по 100-200г зі свіжими, консервованими та швидкозаморожених плодами і ягодами, з варенням, сметаною, горіхами; солону - зі сметаною.
Для приготування холодних страв можна використовувати тільки сир з пастеризованого молока.
Сир з молоком, вершками, сметаною або цукром. для подачі в натуральному вигляді використовують жирний або напівжирний сир, непротертих. Сир укладають в тарілку або салатник невеликою гіркою, заливають молоком або вершками, попередньо охолодженими, або подають їх окремо в молочник або в склянці. Окремо можна подати пісок або цукрову пудру. Відпускаючи сир зі сметаною, в сирі роблять заглиблення і вливають сметану.
Рецепт приготування «сирної маси з фруктами і ягодами»
Сирна маса готова 100, фрукти або ягоди 30.
Готову солодку сирну масу покласти горою на тарілку або в салатник, а навколо маси - підготовлені фрукти або ягоди: свіжу очищену від гілочок суницю, малину, звільнені від кісточок вишні, сливи, абрикоси, персики або консервовані фрукти.
Рецепт приготування «сирної маси з родзинками»
Приготувати солодку сирну масу, покласти в неї родзинки без кісточок (кишмиш), попередньо помивши його в теплій воді. Подати в натуральному вигляді або зі сметаною.
Сирна маса готова 100, родзинки 15, сметана 30.
Гарячі страви з сиру підрозділяються по вигляду теплової обробки на відварні, смажені і запечені.
До відварних сирних блюд відносяться вареники, пудинги парові.
Пудинг з сиру (паровий). Сир протирають. Ізюм перебирають і промивають. Горіхи очищають і дрібно рубають. Білки сирих яєць відокремлюють від жовтків і збивають в пишну стійку піну.
Сир з'єднують з манною крупою, жовтками яєць, розтертими з цукром, родзинками, горіхами. додають ванілін і добре вимішують масу, після чого вводять збиті білки. Масу перемішують обережно, щоб не осіли білки, розкладають у форми, змащені вершковим маслом (стінки і дно), заповнюючи 3 / 4 обсягу, вирівнюють, посипають сухарями і ставлять у водяній або парової марміт для варіння. Варять 20-ЗО хв.
Готовий пудинг злегка охолоджують і виймають з форми, нарізують на порційні шматки і відпускають зі сметаною, варенням або солодким фруктовим соусом. При приготуванні пудингу замість манної крупи можна використовувати готову манну кашу, зварену на молоці.
До смажених сирних страв відносять сирники та млинці з сиром.
Сирники із сиру. для їх приготування краще використовувати жирний сир. З знежиреного сиру необхідно віджати зайву вологу, інакше значно збільшується витрата борошна при приготуванні страви, що погіршує якість сирників (на 1 кг сиру слід брати не більше 120 г борошна і 10 г солі). Готувати сирники можна не тільки з борошном, а й з манною крупою, густою манною кашею, а також з додаванням вареної картоплі, припущеної моркви і т. п.
Сир протирають і з'єднують з яйцями, розтертими з цукром, пшеничним борошном або манною крупою, сіллю. Масу добре перемішують, обробляють у вигляді биточків і панірують у борошні. до смаження зберігають, уклавши на деко, в холодильнику. Смажать основним способом з двох боків до утворення золотистої скоринки і досмажує в духовці 5-7 хв.
Відпускають сирники по 2 шт. на порцію з цукром, варенням, сметаною. Сметану, соус молочний солодкий чи сметанний можна подати окремо. Сирники смажать перед відпусткою і подають гарячими.
До запеченим сирним страв відносять запіканку і пудинг, який відрізняється від запіканки тим, що в нього додають родзинки, ванілін, горіхи, цукати, а також вводять збиті в пишну піну білки.
Запіканка з сиру. Нежирний сир протирають і з'єднують з пшеничним борошном або манною крупою (або густою манною кашею), вводять цукор, яйця, сіль і перемішують масу. На лист, змащений жиром і посипаний меленими сухарями, викладають масу шаром 3 - 4 см. Поверхню розрівнюють, змащують сметаною або з яйцями, збитими зі сметаною, і запікають у духовці при температурі 250 ° С. Готову запіканку нареза ють на порційні шматки квадратної або прямокутної форми.
Відпускають в гарячому вигляді зі сметаною, сметанним або солодким соусом.
Пудинг з сиру запечений. Масу готують, як і для пудингу парового, і викладають у форму, змащену маслом і посипану сухарями. Поверхня пудингу вирівнюють, змащують сметаною або льезоном і запікають у духовці 25-35 хв до утворення рум'яної скоринки. Витримують пудинг до остиванія5-10 хв у формі, а потім викладають і розрізають.
Відпускають в гарячому вигляді з солодким молочним соусом, сметаною або розтопленим маслом.
Вимоги до якості страв з сиру. терміни зберігання
Напівфабрикати страви «вареники з сиром» повинні мати форму напівкруглих пиріжків, з добре забитими краями, що не злиплими, що не деформованими. Товщина шару тесту від 2 до 3 мм. Середня маса вареника не більше 12-14 г або 20-25 м Після варіння вареники повинні зберігати свою форму, мати однорідну консистенцію - м'яку і ніжну. Колір вареників білий з кремовим відтінком, з поверхнею, блискучою від масла. Не повинно бути сторонніх присмаків і запахів, смак вареників в міру солодкий, без кислотності.
Напівфабрикати страви «вареники ліниві» повинні мати форму циліндрів, ромбів, квадратиків або кружечків, без деформування і злипання в грудки; маса вироби 15 м
Сирники повинні бути правильної круглої форми, колір золотисто-жовтий, без підгоріло місць. Поверхня рівна, без тріщин, консистенція м'яка, маса однорідна, без крупинок всередині, запах сиру, смак кисло-солодкий.
Запіканки з сиру повинні бути з гладкою поверхнею, без тріщин, покриті рівномірною рум'яною скоринкою, колір на розрізі білий або жовтий, смак кисло-солодкий.
У виробах із сиру неприпустимі гіркий присмак, затхлий запах, рідка консистенція, яскраво виражена кислотність.
Напівфабрикати і холодні вироби з сиру зберігаються при температурі 0-6 ° С. Вареники, сирники, млинчики з сиром зберігають не більше 15 хв у теплому місці до відпустки, пудинги 30 хв, а запіканки - 1 ч. Сир і сирну масу зберігають у неокісляющейся посуді в закритому вигляді на холоді від 6 до 24 год.
Холодні страви з сиру
Сир з молоком, вершками, сметаною або цукром.Для подачі в натуральному вигляді використовують жирний або напівжирний сир, Сир укладають в тарілку або салатник невеликою гіркою, заливають молоком або вершками, попередньо охолодженими. Окремо можна подати цукровий пісок або цукрорафінадний пудру (від 10 до 25 г на порцію). Молоко або вершки іноді подають окремо в молочарі або в склянці. Відпускаючи сир зі сметаною, зверху роблять заглиблення і вливають сметану. Можна також посипати сир цукровим піском або цукрорафінадний пудрою або подати їх на розетці. Для відпустки зі сметаною сир можна попередньо протерти, натуральний сир подають іноді тільки з цукром. сирні маси складаються з протертого жирного або напівжирного свіжого сиру, цукру або рафінадний пудри, м'якого вершкового масла, родзинок, ваніліну, меду, цукатів, сметани, яєць, горіхів, а також солі, кмину, томата, перцю.
Відповідно до санітарних правил приготування сирної маси на підприємствах громадського харчування заборонено. Тому підприємства використовують сирну масу (солодку або солону), що випускається промисловістю, додаючи в неї відповідні наповнювачі.
Відварені страви. До відвареним сирним страв відносять вареники і пудинги парові. Для приготування гарячих страв в сир додають кухонну сіль в кількості 10 г на 1 кг сиру. Вареники - це блюдо, яке прийшло з української національної кухні та завоювало велику популярність. За формою вони такі ж, як пельмені, але більше за розміром. Вареники готують з картоплею, капустою, квасолею, вишнями (і іншими ягодами), яблуками, але частіше за все з сиром.
Запечені страви. До запеченим сирним страв відносять запіканку і пудинг, який відрізняється від запіканки тим, що в нього вводять збиті в пишну піну білки, а також додають родзинки, горіхи, ванілін, цукати (в солодкий пудинг).
Запіканка з сиру. Нежирний сир протирають і з'єднують з пшеничним борошном або манною крупою (або густий манною кашею), вводять цукор, яйця, сіль і перемішують масу. На деко, змащене жиром і посипане меленими сухарями, викладають масу шаром 3-4 см. Поверхня розрівнюють, змащують сметаною або яйцями, збитими зі сметаною, і запікають у духовці при температурі 250 ° С.
Готову запіканку нарізають на порційні шматки квадратної або прямокутної форми. Відпускають в гарячому вигляді зі сметаною, сметанним або солодким соусом.
Сир 141, крупа манна 10 або борошно пшеничне 12, цукор 10, яйця 1/10 шт., Маргарин столовий 5, сухарі 5, сметана 5 - маса готової запіканки 150; соус 75 або сметана 25. Вихід 225, 175.
Відпускають її на десертних тарілках або в салатниках, уклавши у вигляді гірки або випустивши масу з кондитерського мішка. При відпустці використовують свіжі або консервовані фрукти, варення, листя салату. Сирну масу застосовують для приготування бутербродів і подають як самостійну страву.
Сирна маса солодка з родзинками або медом.Ізюм без кісточок перебирають, промивають і сушать, ванілін розчиняють в гарячій воді. Підготовлені продукти і мед з'єднують з сирною масою солодкої і перемішують. Відпускають уклавши на тарілку, надають форму прямокутника, конуса, пірамідки. На порцію - 100-200 г.
Сирна маса з горіхами.Очищені від шкаралупи мигдаль або волоські горіхи ошпарюють, очищають від шкірки і рубають, мигдаль підсмажують до коричневого кольору.
Солодку сирну масу укладають в тарілки гіркою, поливають сметаною, посипають горіхами, прикрашають апельсинами або мандаринами.
Сирна маса зі сметаною.Сирну масу солодку або солону укладають в посуд гіркою, в поглиблення кладуть сметану. У солону масу можна додати кмин.
Сирна маса 102, сметана 25. Вихід 125.
Домашнє завдання :Опрацювати теоретичний матеріал . Вивчити тему. Фото конспекту надіслати на електронну пошту: chepakova.nina1@qmail.com