Урок №30. Тема уроку "Порядок зважування на електронних вагах, повірка та державний нагляд за ваговимірювальним обладнанням".


18.04.2023

 Тема уроку "Порядок зважування на електронних вагах, повірка та державний нагляд за ваговимірювальним обладнанням".





При використанні електронних ваг необхідно дотримуватися таких правил:

- Під час роботи з вагами необхідно врахувати, що через обмежен­ня розрядів на табло «Вартість» множення ціни на масу товару не повин­но перевищувати кількість знаків на індикаторі вартості (відповідно до технічних даних окремих моделей ваг).

- На вантажоприймальний майданчик покласти товар, що зважують.

- Встановити значення ціни за 1 кг товару, що зважується, по­слідовним натисненням цифрових клавіш на пульті та проконтролювати її значення на табло «Ціна за 1 кг».

- Після заспокоєння ваг зробити облік показників маси та вартості. Сигналом про заспокоєння ваг є поява показників на табло «Вартість».

- Якщо перед початком зважування показники табло «Маса» були ненульовими, то перед тим, як покласти продукцію, необхідно натиснути клавішу «Тара».

- Якщо зважування продукції відбувається в тарі чи упаковці, то слід попередньо виконати вибірку її маси. Для цього необхідно покласти на вантажоприймальний майданчик порожню тару чи упаковку (тарілку, креманку і т. д.) і натиснути клавішу «Тара». Показники відлікового пристрою стануть нульовими.

- При наступному зважуванні продукції в тій же тарі або такій же упаковці ваги покажуть чисту масу такої продукції. При знятті з вантажоприймального майданчика продукції ваги покажуть значення маси або упаковки зі знаком «мінус».

- Для приведення табло «Маса» у вихідне положення потрібно натиснути клавішу «Тара».

- Якщо відбувся збій ваг внаслідок короткострокового вимкнення електропостачання, то ваги необхідно вимкнути і не раніше ніж через 5 с знову ввімкнути.

- При перевантаженні ваг табло «Маса» та вартість гаснуть. При цьому треба розвантажити ваги до відновлення показників.

- Після закінчення роботи ваги слід вимкнути вимикачем «Мережа».

- Наприкінці робочого дня потрібно від'єднати ваги від електро­мережі, промити мильним розчином.

Повірка ваг

Засоби вимірювальної техніки (ваги та ваговимірювальні системи), на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, видавати з ремонту та у продаж тільки за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.

Згідно з Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», ваговимірювальна техніка підлягає повірці.

Повірка засобів вимірювальної техніки — сукупність операцій, що виконуються органами державної метрологічної служби з метою визначення та підтвердження відповідності вимірювальної техніки встановленим технічними вимогами.

При випуску ваг з виробництва проводиться їх первинна повірка. Свідоцтво про первинну повірку наведено у посібнику з експлуатації. Вартість первинної повірки майже завжди включена у вартість ваг. Згідно з Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» ваги, які експлуатуються, підлягають щорічній повірці. Повірку засобів вимірювальної техніки (ЗВТ) можуть проводити органи Держстандартметрологіі.

Види повірки:

первинна (здійснюється при виготовленні ваг);

періодична (щорічна);

позачергова (проводиться при втраті свідоцтва або після ремонту та порушення повірочної пломби).

Для перевірки ваг використовується зразкові (еталонні) гирі. Для кожного класу точності ваг використовуються різні гирі.

Для забезпечення правильної експлуатації ваговимірювального обладнання і дотримання точності вимірів, що проводяться, в нашій країні встановлений державний та відомчий нагляд.

Державний нагляд здійснює Державний комітет України по стандартизації (Держстандарт). Він покликаний забезпечувати єдність і достовірність вимірів і утримання ваговимірювальної техніки в стані постійної готовності до точних вимірів через підпорядковані йому науково-дослідні інститути і місцеві органи державної метрологічної служби. 

Держстандарт розробляє і затверджує державні стандарти на міри і ваговимірювальні прилади і методи їх повірки, встановлює перелік вимірювального обладнання і одиниці фізичних величин, організовує контроль за якістю виготовлення і ремонту всього вимірювального обладнання, періодичну повірку і клеймування мір і ваговимірювальних приладів, забороняє випуск і використання засобів вимірювання, які не відповідають вимогам стандартів і вилучає з використання непридатні до експлуатації засоби вимірювання.

На території України Держстандарт має свої управління, в підпорядкуванні яких знаходяться державні, обласні, міські, районні лабораторії державного нагляду за вимірювальною технікою і стандартами зі штатом державних службовців. Вони здійснюють державну повірку і клеймування ваговимірювального обладнання у всіх галузях господарства, в тому числі в торгівлі.

Повірка і клеймування ваговимірювального обладнання проводиться при випуску з виробництва, при виході з ремонту, а також в процесі експлуатації. Ваги та гирі до них проходять повірку щорічно, міри об’єму і довжини – один раз в два роки. Скляні мензурки та марні кружки проходять повірку лише при випуску з виробництва. Ваги та гирі до них, що належать залізничним дорогам, а також застосовувані для зважування м’яса та м’ясопродуктів на м’ясокомбінатах, холодильниках та оптових торгових підприємствах, підлягають повірці на рідше одного разу на шість місяців.

Повірка та клеймування ваговимірювального обладнання проводиться безпосередньо в лабораторіях, куди його доставляють торгові підприємства та організації. Стаціонарні великогабаритні ваги клеймують на місці. Клеймо наноситься на металеву, мастичну пробку або на металеву пломбу. На скляних мірах об’єму, метрах клеймо наноситься фарбою або хімічними реактивами, що дають зображення, яке не змивається. Клеймо, як правило, має форму круга, всередині якого зображений Державний герб України, останні дві цифри року клеймування, контрольні знаки (номер лабораторії і номер клейма, закріпленого за повірителем).

Ваги та гирі, що не пройшли повірку, з простроченим клеймом зберігати в магазині неможна. Їх слід направити в ремонт або списати з обліку. Органи державного нагляду, крім обов’язкових повірок, можуть проводити обстеження, непланові перевірки стану ваговимірювального обладнання на підприємствах і в організаціях торгівлі. При виявленні порушень вони мають право вилучати непридатні до використання ваговимірювальні прилади і складати акти, в яких пропонувати керівникам підприємств і організацій усунути у визначені строки виявлені порушення, складати протоколи про накладання штрафів на винуватих. У випадку виявлення порушень, пов’язаних з використанням непридатних засобів вимірювання, в результаті чого торговим підприємствам чи громадянам нанесена матеріальна шкода, складають протоколи і справи передають слідчим органам.

Велика роль в організації контролю за експлуатацією ваговимірювального обладнання належить відомчому нагляду. Відомчий нагляд за вагами і мірами і торгівлі організовує Міністерство торгівлі України, а також вище стоячі управління та організації інших торгових систем. Безпосередню роботу по організації контролю за вагами і мірами здійснюють управління торгівлі, торгові організації та керівники торгових підприємств.

Міністерство торгівлі розробляє правила користування мірами, вагами, здійснює зв’язок з органами державного нагляду, керує роботою по організації контролю в підвідомчих організаціях і на підприємствах.

Подробнее: https://www.vostok.dp.ua/ukr/infa1/vesy/poverka_vesov/

Домашнє завдання :Опрацювати теоретичний матеріал . Вивчити тему. Фото конспекту надіслати на електронну пошту: chepakova.nina1@qmail.com







Немає коментарів:

Дописати коментар

Урок №87. Тема уроку "Банкет з частковим обслуговуванням офіціантами". 10/22

08.05.2022   Тема уроку "Банкет з частковим обслуговуванням офіціантами". Банкет з частковим обслуговуванням офіціантами носить н...