Урок №16 . Тема уроку "Кулінарна характеристика перших страв: супів-пюре, прозорих, солодких і молочних".

28.03.2023

Тема уроку "Кулінарна характеристика перших страв: супів-пюре, прозорих, солодких і молочних"

    Перші страви збуджують апетит, підвищують секрецію залоз органів тралення. Секрецію травних залоз збуджують екстрактивні речовини рідкої основи перших страв (бульйонів, відварів), органічні кислоти (томатів, квашеної капусти, квасів, солоних огірків, сметани та ін.), смакові ароматичні речовини (цибулі, моркви, білого коріння), прянощі та приправи.

     Перші страви є важливим джерелом мінеральних і біологічно активних речовин (вітамінів, мікроелементів). Вони містять велику кількість рідини і покривають потребу організму у воді на 15—25%.

    Багато перших страв мають високу енергетичну цінність (борщі, супи з крупами, бобовими та макаронними виробами, молочні супи), оскільки до складу їх входять м'ясо, риба, крупи, бобові та макаронні вироби. 

    Поживну цінність перших страв підвищують вироби з борошна (хліб, галушки, пампушки та ін.). Калорійність таких перших страв, як бульйони без гарніру, овочеві супи (крім картопляних), капусняки без м'яса, дуже низька.

    Перші страви класифікують за такими ознаками: характером рідкої основи, температурою подавання, способом приготування 

     Перші страви, які готують з продуктів молочних і рослинного по­ходження (без м'яса), називають вегетаріанськими.

     Гарячі перші страви готують у суповому відділенні гарячого цеху, а холодні - в холодному цеху.

     При приготуванні перших страв використовують стаціонарні або наплитні казани, каструлі, супові миски, глиняні горщики, сковороди, сотейники, листи, друшляки, грохоти, сита, шумівки, черпаки, маркірувальні дошки, ножі. 

   На виробничому столі, де кухар виконує допоміжні операції, мають бути настільні ваги, обробна дошка, ножі, спеції і підготовлені продукти.

    Перші страви подають у підігрітих до температури 40°С глибоких столових тарілках (240 мм у діаметрі), прозорі бульйони без гарніру - у бульйонних чашках (місткістю 300-400 см3).

    Холодні перші страви подають в охолоджених до температури 12°С глибоких столових тарілках.

Супи-пюре

     Особливістю супів-пюре є те, що вони становлять однорідну масу без густого осаду, тому їх називають кулешниками і використовують у дитячому і дієтичному харчуванні. Готують супи-пюре з овочів, круп, бобових і м'ясних продуктів, рідше з рибних.

     Для приготування супів-пюре продукти піддають тепловій обробці (варінню, тушкуванню, припусканню) разом з цибулею, морквою, потім подрібнюють і розводять бульйоном, молоком, овочевим відва­ром. 

   Щоб часточки продуктів не осіли, в супи-пюре (крім супів-пюре з крупами) додають розведену проціджену борошняну пасеровку і ки­п'ятять. 

   Для поліпшення смаку і поживності і як додатковий загусник використовують льєзон із жовтків і молока, який додають у суп, охо­лоджений до 55°С. Суп заправляють маслом, щоб він набув ніжної кон­систенції (рис. 57).

   До супів-пюре окремо на тарілці подають сухі грінки (пшеничний хліб, нарізаний кубиками і підсушений у жаровій шафі) або пиріжки.

   До деяких супів-пюре перед подаванням додають неподрібнений гарнір (15—20 г на порцію) з продуктів, що входять до складу супу.

   Для приготування овочевих протертих супів використовують кар­топлю, моркву, цвітну капусту, зелений горошок, кабачки, гарбуз, свіжі огірки, томати, шпинат, стручки квасолі та інших овочів. Суп готують із одного або декількох видів овочів.

    Перед подаванням у тарілку кладуть частину непротертих овочів, наливають суп. Окремо подають грінки.

Суп-пюре з картоплі

    Моркву, петрушку і цибулю ріпчасту нашаткувати і спасерувати на вершковому маслі. Картоплю залити гарячою водою або бульйоном і варити до готовності. 

   Зварені овочі протерти разом з відваром, з'єдна­ти з білим соусом, розвести бульйоном або відваром, покласти сіль і варити 7—10 хв. Суп заправити льєзоном або гарячим молоком з вер­шковим маслом.

    Перед подаванням у тарілку можна покласти відварену картоплю, нарізану кубиками, налити суп. Окремо подати грінки.

Прозорі супи. 

   Прозорі супи головним чином призначен ідля збудження апетиту , так як вони містять велику кількість екстрактивних речовин. Калорійність їх невелика . Прозорі супи складаються з прозор ихі гарнірів , які готують окремо

   Основою цих супів є прозорі бульйони :

кістковий , курячий або рибний , а також бульйон з дичини . Прозорий бульйон отримують шляхом освітлення звичайного бульйону і насичення його екстрактивними речовинами.

    Цей спосіб називають « відтягування ». При цьому з бульйону видаляються зважені частинки білка і жиру , і він виходить прозорим . Жира на поверхні бульйону не повинно бути. Особливо ретельно знімають жир , якщо бульйон подають без гарніру. 

   Прозорі бульйону зберігають на марміті 2-3 год , при більш тривалому зберіганні погіршуються їх аромат , смак і порушується прозрачність .

     Варіння бульйону. Зварений бульйон визначає смак багатьох страв , так як бульйон - основа не тільки для супів , але і для ряду соусів і заливних . Спочатку варять кістковий бульйон. Для цього використовують яловичі кістки , крім хребтових , так як в них є спинний мозок , який бульйону надає мутність і ускладнює його освітлювання . 

    Для отримання більш міцного бульйону в ньому додатково варять м'ясні продукти,  призначені для других страв. Для приготування бульйону м'ясо слід нарізувати невеликими шматками , а кісткироздрібнити .

Бульйон м'ясний з грінками
Кістки м'ясні - 187 , м'ясо III сорту для відтяжки - 55 , яйця для від - тяжкі - 13 ,
морква - 5 , корінь петрушки або селера - 4 , цибуля ріпчаста - 5 . Вихід: 400 .
Для грінок : хліб пшеничний - 62 , сир голландський - 13 , масло вершкове - 5 .
Вихід - 45 .
Кістки м'ясні промити , подрібнити , покласти в каструлю , залити холодною водою з
розрахунку 4 л на 1 кг кісток , довести до кипіння і варити на слабкому вогні протягом 4-
5 ч. У процесі варіння періодично видаляти жир і піну . За 20-30 хв до закінчення варіння
додати попередньо підсмаженні ароматичні коріння . Готовий бульйон процідити і
охолодити до температури 50-60 ° С. Потім ввести відтяжку , добре розмішати і довести
бульйон до кипіння. Варити при ледь помітному кипінні протягом 30-40 хв. Після
закінчення варіння дати бульйону на - стоячи. З поверхні бульйону ще раз зняти піну і
процідити через щільну тканину ( серветку ) , складену вдвічі .
Відтяжка . М'ясо пропустити через м'ясорубку , залити холодною водою ( 1,5 л води на 1
кг м'яса) , дати настоятися протягом 1-2 год на холоді , після чого додати білки яєць , сіль
і добре перемішати.
Грінки. Пшеничний хліб нарізати тонкими скибочками , покласти на кондитерський
лист , посипати тертим сиром , скропити розтопленим вершковим маслом і підсмажити в
духовці.
Фруктовий суп з кавуна

     Чудовий холодний суп в літню спеку вгамує не тільки спрагу, але і голод. А приготувати таку освіжаючу страву пропонуємо з кавуна. Ароматний і дуже цікавий фруктовий суп з кавуна - тонізуюча страва, яка сподобається всій родині, а вам особливо, своєю простотою і швидкістю в приготуванні. 
   Фруктовий суп з кавуна - це певна варіація знаменитого іспанського гаспачо. Спробуйте приготувати такий варіант і насолодитеся неймовірною свіжістю і смаком цієї простої і цілком доступної страви.
Суп молочний з рисом

Склад: 8 склянок молока, 8 ст. ложок рису, 2 ст. ложки вершкового масла, 2 ч. ложки цукру, сіль

    Приготування: Рис промивають, варять 3-5 хв. у воді, відкидають на друшляк, кладуть у кипляче молоко й варять 30 хв. Наприкінці варіння додають сіль і цукор, а подаючи на стіл, додають вершкове масло.

Суп молочний з пшоном

Склад: 3/4 склянки пшона, 7 склянок молока, 1 1/2 ст. ложки вершкового масла, 3 ч. ложки цукру, сіль

    Приготування: Пшоно, кілька разів промите у теплій воді, засипають у киплячу воду на 2-3 хв., а потім відкидають на сито, заливають гарячим молоком і варять при слабкому кипінні до готовності. Наприкінці варіння додають сіль і цукор, а подаючи на стіл, кладуть вершкове масло.

Суп із свіжого й кислого молока

Склад: Молоко свіже 400, молоко кисле 100, яйце 1/4 шт., цукор 3, сіль

    Приготування: Сирі яйця збивають з кислим молоком, додають цукор, сіль і, злегка помішуючи, вливають суміш у кипляче свіже молоко. Подають теплим.

Домашнє завдання :Опрацювати теоретичний матеріал . Вивчити тему. Фото конспекту надіслати на електронну пошту: chepakova.nina1@qmail.com



Немає коментарів:

Дописати коментар

Урок №87. Тема уроку "Банкет з частковим обслуговуванням офіціантами". 10/22

08.05.2022   Тема уроку "Банкет з частковим обслуговуванням офіціантами". Банкет з частковим обслуговуванням офіціантами носить н...